Zajímavosti o russell teriérech

„Malej, ale šikovnej“ – i tak by se dal charakterizovat oblíbený Jack Russell teriér. O tomto plemeni již bylo napsáno mnoho a někteří z vás jistě máte tohoto čilého rošťáka doma (nebo spíše kdekoliv okolo domu). Pojďme se podívat na některá zajímavá fakta, která v psí encyklopedii většinou nenajdeme.

  • Jack Russell teriér byl vyšlechtěn v zemi s dlouhou loveckou tradicí – v Anglii, a to speciálně pro lov pod zemí. Pronásledoval tedy v norách lišky, krysy, jezevce i králíky. Pro svoje skvělé lovecké schopnosti se však v minulosti využíval i v krysích štvanicích, což byl poněkud krvavý sport, kdy bylo do ringu nebo do speciální jámy vypuštěno cca 100 krys a sázkaři se předháněli v tom, čí pes zabije více krys za minutu.
  • Každé psí plemeno je náchylné k jiným onemocněním. U Jack Russell teriéra se jedná především o problémy s čéškou (luxace pately neboli vykloubení čéšky), problémy s očima (katarakta, luxace čočky) nebo kožní problémy související s alergií na krmivo.
  • Přestože se jedná o plemeno s dlouhou historií (19. století), trvalo dlouho, než se jím začala kynologie zabývat. Tehdejší chovatelé pracovních (a velmi šikovných) Jack Russell teriérů se bránili potencionálnímu uznání plemene, neboť to by nerozlučně znamenalo zušlechťování zevnějšku a důraz na vzhled psa namísto důrazu na původní vlohy a pracovní schopnosti.