Povaha plemene

Jaký je Jack Russell teriér?

Jack Russell teriér je neuvěřitelně energický a hravý pes. Miluje pohyb, neustále někde pobíhá a jen těžko jej unavíte. Hodí se téměř pro jakýkoliv psí sport, ovšem jeho největší vášní bývá hra s míčkem. Díky své značné inteligenci se snadno učí. Výchova však musí být důsledná a vedená pevnou rukou, neboť je značně tvrdohlavý a svéhlavý.

Jack Russell teriér je velmi společenský a své rodině bude oddaným a milujícím partnerem. K dětem má velmi vřelý vztah, rád si s nimi hraje, je pro ně báječným kamarádem pro kdejakou neplechu. K neznámým lidem se chová většinou přátelsky, návštěvy nadšeně vítá a vyžaduje si jejich pozornost. Přesto je velmi dobrý hlídač, vše ohlásí pronikavým štěkotem. Svůj hlas používá bohužel někdy až příliš často a tak je vhodné jej tomu včas odnaučit.

K cizím psům se většinou chová přátelsky, někdy se může chovat dominantně, což je způsobeno jeho nemalým sebevědomým. S jinými zvířaty včetně koček v domácnosti nemívá problém. Cizí kočky ignoruje jen s velkými obtížemi. Jack Russell teriér je původně lovecké plemeno určené k vyhánění lišek a jezevců z nor, proto je dobré na to stále myslet a to především při procházkách po lese, kdy často chytí stopu a nereaguje na jakékoliv povely.