Plemenný standard jack russella

Jak má správně Jack Russel teriér vypadat

Jack Russel teriér pochází z Velké Británie a vyšlechtěn byl v 19. století. Dorůstá výšky 25 – 30 cm. Váha se pohybuje okolo 5 -6 kg. V průměru se dožívá 12 – 15 let.

Hlava je středně široká s plochou lebkou, směrem k očím se zužuje. Čenich je silný s nůžkovým skusem. Stop je dobře zřetelný. Nos musí být vždy černý. Uši má malé, tvaru písmene V a jsou překlopeny dopředu nebo zavěšené. Malé tmavé oči mají bystrý výraz a mandlový tvar. Oční víčka jsou spojená a jejich okraj musí mít černou barvu. Krk je pevný a poměrně krátký.

Tělo Jack Russel teriéra je svalnaté, působí kompaktně a je delší než vyšší. Hrudník je hluboký s dobře klenutými žebry. Vrchol hrudní kosti přesahuje před ramenní kloub. Hřbet je rovný a dlouhý. Krátký ocas je vysoko nasazený a je nošen vzhůru. Hrudní končetiny jsou od lopatky k prstům rovné a dobře osvalené. Pánevní končetiny jsou silné a dobře zaúhlené. Tlapky jsou malé, kompaktní a okrouhlé.

Srst Jack Russel teriéra může být ve dvou variantách. Hladkosrstý i hrubosrstý teriér má tuhou, uzavřenou srst s hustou podsadou. Hrubá srst by neměla být kudrnatá ani zvlněná. Obě varianty osrstění dobře odolávají povětrnostním podmínkám. Zbarvení je buď bílé nebo s hnědými, černými, červenými či trikolorními znaky. Bílé zbarvení musí převládat a znaky by se měly vyskytovat na hlavě a u kořene ocasu.

Podle klasifikace FCI patří Jack russell teriér do skupiny 3 – Teriéři, sekce 2 - Nízkonozí teriéři. Číslo standardu je 345/ 14.12.2000 – Velká Británie.