Péče a zdraví

Péče o Jack Russell teriéra

Jack Russell teriér je svéhlavý pes, který má velké nároky na dostatek pohybu a zábavu, avšak co se požadavků na péči týče, je spíše skromný. Jack Russella teriéra lze vzhledem k jeho velikosti chovat venku i v bytě. Při dlouhém pobytu mimo dům může však být stresován z nedostatku kontaktu s pánem. Pes uvnitř zase může trpět nedostatkem aktivního pohybu.

Drápky mu udržujeme krátké. Pokud pes drží, můžete mu je zastřihnout sami. Pokud protestuje, zkuste odvést jeho pozornost pamlskem či hračkou, nebo počkat, až tvrdě usne. Nedaří-li se vám drápky upravit ani tak, raději se obraťte na veterináře.

Krmiva volíme ta pro malá plemena a dále dle stáří psa a jeho fyzické aktivity. Jack Russell teriéři mívají tendence k tloustnutí, proto pozor na překrmování.

Uši čistíme stejně jako jiným psům s převislými boltci, tzn. občasné prohmatání vnějších zvukovodů a vizuální kontrola vnitřku ucha. Pozornost zvýšíme při nadměrném drbání v okolí uší či naklánění hlavy k jedné straně. Dle potřeby používáme veterinární roztok k čištění uší – vatové tyčinky ani lidské ušní spreje vhodné nejsou.

Rizikem pro oči psů této rasy bývají vysoká tráva a křoví, ve které psi pracují či dovádějí. Do očí jim můžou vniknout travní semínka, prach, úlomky kůry či jiná tělíska.

Plemeno Jack Russell teriér není zatíženo žádnou dispozicí k nějaké chorobě či dědičným vadám, bývají to zdraví psi. Výjimečně se mohou potýkat s primární luxací čočky (PLL). Občas je trápí problémy v tlamě, jako např. zubní kámen, vřídky, zánět dásní či onemocnění mandlí.

 

Jak pečovat o srst Jack Russell Teriéra

Jack Russell teriéři mají dva základní typy osrstění – hladkou a hrubou srst. Mezi těmito druhy osrstění jsou i mezistupně tzv. „broken“ – ty jsou rovněž v pořádku a ani na výstavách se nepenalizují.

Hrubá a broken srst u Jack Russella tolik nelínají jako srst hladkosrstá, přesto je ale třeba ji pravidelně trimovat. Trimováním se srst obnovuje a pes tak nemá kožní problémy.

Hladkosrsté varianty Russellů je nutné průběžné kartáčovat. V období línání samozřejmě častěji, protože tato srst se opravdu špatně vysává.